Z całą pewnością każdy z nas chciałby uniknąć zarówno zalania własnego domu, jak i pozostania sprawcą szkód wyrządzonych w mieszkaniach sąsiadów z niższych pięter. Niestety statystyki prowadzone przez ubezpieczycieli jasno pokazują, że zalanie należy do najczęściej występujących przyczyn uszkodzenia nieruchomości, a koszty usunięcia skutków takiej awarii zazwyczaj są wysokie.
Jakie są najczęstsze powody zalania mieszkania?
Na pierwszym miejscu niechlubnej listy przyczyn zalania są pękające wężyki, których zadaniem jest odprowadzanie wody od pralki lub zmywarki albo innych urządzeń wykorzystujących wodę. Kolejnym źródłem zaistnienia takiej sytuacji jest zapchanie rur kanalizacji – przykładowo włosami czy resztkami jedzenia. Następnym czynnikiem doprowadzającym do zalania jest pozostawienie otwartego okna, gdy podczas naszej nieobecności wystąpi ulewny deszcz. Inny powód awarii? Rozszczelnieniu ulec może też któraś z rur wchodzących w skład instalacji wodnej naszego mieszkania.
Na szczęście z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu technologii Smart Home, które nie tylko niezwłocznie poinformują nas o wykryciu wycieku, ale również są w stanie natychmiast zadziałać, aby zminimalizować ewentualne starty spowodowane zalaniem.
Ochrona przed zalaniem sąsiada, nawet gdy będziesz na wakacjach
Wyobraź sobie sytuację, że przebywasz na zasłużonych wakacjach… a w tym czasie rozszczelnieniu uległa instalacja wodna w Twoim domu. Niespodziewany telefon od spółdzielni lub bezpośrednio od sąsiada mieszkającego piętro niżej z informacją o kapiącej z sufitu jego mieszkania wodzie z pewnością nie przysłuży się jakości letniego wypoczynku.
Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi czujnik zalania kwadratowy Zigbee. Detektor wody nie tylko prześle informację do aplikacji na telefonie (zanim sąsiad zaobserwuje u siebie pierwsze krople!), ale też automatycznie odetnie dopływ wody, skutecznie zapobiegając takiej historii.
Niska cena czujnika zalania w porównaniu z hipotetyczną wysokością szkód, przed którymi może nas ochronić, sprawia, że mogą to być najlepiej w życiu zainwestowane pieniądze.
W celu rozpoczęcia korzystania z urządzenia wystarczy zamontować w nim baterie, po czym można go używać w dowolnym pomieszczeniu. Sposobem instalacji – w zależności od preferencji użytkownika – może być umiejscowienie czujnika bezpośrednio na podłodze lub zamocowanie na ścianie przy pomocy dodanych do wysyłanego zestawu taśm montażowych.
Pomoc w automatyzacji procesów wykorzystujących zawory kulowe
Jeżeli mamy do czynienia z procesami, w których po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wody lub innych mediów w danym zbiorniku należy zmienić pozycję w zaworze kulowym, to dzięki zastosowaniu detektorów zalania oraz automatycznych zaworów możemy czynności te zautomatyzować.
Czujnik zalania z funkcją zapisu danych pomiarowych umożliwia również późniejsze sprawdzenie historii zapisu na serwerze, a dodatkowe kołki znajdujące się w zestawie dają kolejny sposób zamontowania urządzenia. Czas czuwania na jednym komplecie baterii to okres nawet do 5 lat. W przypadku gdy będą występowały dwa powiadomienia miesięcznie żywotność takiego kompletu to 4 lata.
Dzięki kontroli zmiany rezystancji zapewniona jest bezawaryjna praca czujek przez wiele lat. Wysoki poziom niezawodności zawdzięczają również prostocie projektu, według którego są stworzone. Do prawidłowego działania urządzenia konieczna jest instalacja centralki, którą może być zarówno LAN, jak i bramka bezprzewodowa. Zastosowane rozwiązania zapewniają automatyczne wykonywanie zadanych czynności poprzez utrzymanie komunikacji urządzeń, nawet wtedy, gdy bramka utraci połączenie WiFi.